Archiwum kategorii 'Degustacja'

Karpatka i pączki

9 marca 2013

Karpatka i pączki Kar patkę można serwować na deser w domku i w kawiarniach. Kar patka to rodzaj ciast z kremem. Ciasto to jest bardzo specyficzne, ponieważ jest to ciasto francuskie, a więc bardzo kruche. Aby wykonać kar patkę należy do mąki z proszkiem do pieczenia dodać mleko i całość zagotować, po ostudzeniu masy dodaje się, jaka w całości. Z tak przygotowanej masy wydziela się dwie części i obie należy upiec w piekarniku. Nie można zapomnieć, że ciasto kar patowe składa się również z masy kremowej, ta dostępna jest w każdym sklepie. Proszek ten należy wymieszać i zagotować w podobny sposób jak budyń, ma on również podobną konsystencję i kolor. Po ostudzeniu masy dodaje się do niej margarynę i wszystko dokładnie miesza. Tak przygotowana masę wylew się na ciasto i pozostawia do ostudzenia. Kar patka jest specyficznym ciastem, ponieważ ma niepowtarzalny wygląd, czyli fale, otrzymuje się je naturalnie, bo jest to ciasto francuskie. Ono pod wpływem temperatury nabiera takich kształtów.Pączek jest bardzo słodkim deserem, który co prawda dostarcza dużo węglowodanów, ale też mnóstwo pustych kalorii, które jest bardzo ciężko spalić. Aby spalić jednego pączka potrzebny jest godzinny spacer. Pączek ma tez swoje święto na tak zwany tłusty czwartek, kiedy to zjada się do całymi partiami. Pączek jest bardzo kaloryczny, ponieważ jest bardzo słodki i piecze się go w głębokim tłuszczu. Aby przygotować go w domu należy przyrządzić rozczyn, czyli drożdże, mleko i cukier, które się ze sobą łączy. Następnie do rozczynu dodaje się mąkę i jaja. Całość pozostawia się do wyrośnięcia, ponieważ jest to rodzaj ciasta drożdżowego. Po wyrośnięciu następuje formowanie kulek i nadziewanie masa. Mogą to być dżemy lub konfitury. W cukierniach można jeszcze spotkać pączki z budyniem lub ajerkoniakiem. Pączki smaży się na rumiany kolor i studzi. Polewać można je lukrem lub posypywać cukrem pudrem. Pączki są ciastem drożdżowym, dlatego można je jeść nawet po kilu dniach, bo nie tracą na świeżości.

» Kategoria: Degustacja » Tagi: czwartek, karpatka, pączki, pieczenie, placek, tłusty

Zatrzymywanie świeżości czekolady

6 marca 2013

Zatrzymywanie świeżości czekolady Aromat, zapach są ulotne, więc jeśli nieopatrznie zostawiamy czekoladę lub kakao nieodpowiednio zamknięte – stracimy je na zawsze. Na dodatek skawali nam się i nasza wspaniała np. pitna czekolada zamieni się w nierozpuszczalną brunatną bryłkę. Pamiętajmy, by wyroby czekoladowe przechowywać w naczyniach szczelnych, suchych i w pokojach (?) o stałej temperaturze: 16 – 18 stopni. Jeśli będzie za ciepło, zacznie się na jej powierzchnię wydobywać masło kakaowe, które po schłodzeniu, pozostawi na powierzchni białawy osad. Wilgoć spowoduje rozpuszczenie się cukru, który skrystalizowany na powierzchni, również pozostawi białawy i nieapetyczny osad. Na szczęście nie popsuje to nam jej smaku! Czekoladę w optymalnych warunkach możemy chomikować nawet przez 3 lata! Najbardziej nadaje się do tego czekolada tzw. deserowa lub z nadzieniem alkoholu. Wiadomo – alkohol konserwuje. Jak kupujemy sobie zapas czekoladek, to spójrzmy na datę ważności do spożycia, a otrzymamy przydatną informację o czasie, jak długo nasz skarb zachowa swoje wyjątkowe smaki i aromaty. Spodziewać się należy, że na dużo dłużej. Co może oznaczać, że ta data przydatności do spożycia nie musi być ściśle przestrzegana.

» Kategoria: Czekolada, Degustacja, Gotowanie » Tagi: aromat, świeżość, ulotność, zamknięcie, zapach, zatrzymać

Degustacja czekolady w tabliczkach

27 stycznia 2013

Degustacja czekolady w tabliczkach Do czasów nowożytnych nie znano sposobów produkcji czekolady w tabliczkach. Dopiero w roku 1847 niejaki anglik Joseph Fry wyprodukował pierwszy blok czekoladowy. My możemy rozkoszować się różnorodnością gatunków czekolady w tabliczkach oraz nie przestawać cieszyć się czekoladą pitną. Kiedy tabliczka czekolady jest świeża i odpowiednio przechowywana, to podczas jej łamania rozlega się chrupnięcie, tym głośniejsze im większa zawartości kakao. Tępy ton wskazuje na mniejszą ilość kakao lub na zbyt wysoką temperaturę. Kiedy już przełamiemy tabliczkę czekolady, spójrzmy czy się błyszczy? Jeśli tak – to znak dobrej produkcji i prawidłowego przechowania. Jeśli pokryta jest białym nalotem – to znaczy, że była przechowywana w nieodpowiedniej temperaturze i kryształki cukru „wyszły” na jej powierzchnię. W dotyku powinna być gładka i delikatna jak jedwab. Kolor zależy od zawartości w niej mleka: czekolada tym ciemniejsza, im mniej ma w sobie mleka. Teraz należy odetchnąć jej zapachem, w którym – jak w najlepszych perfumach czy winach – możemy poznać aromaty ziemi, drzew, owoców. Podczas degustacji kawałeczka czekolady rozpoznajemy, jeszcze zanim ją włożymy do ust, zapach orzechów laskowych i przypraw, nuty aromatu ziemi, skór i dymu. Aby wydobyć te poszczególne komponenty aromatów, trzeba kawałek czekolady ocieplić, delikatnie pocierając pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Teraz możemy powąchać… Kawałek czekolady powinniśmy położyć na języku i długo rozpuszczać w ustach. Dopiero po kilku chwilach ukryty aromat, zapachy i smak ujawniają się i rozwijają na pojedyncze, łatwe do zdefiniowania komponenty. Dla poznania pełnej ich gamy, pozwólmy jej pozostać długo w naszych ustach. W ustach możemy rozpoznać tylko smak słony, słodki, kwaśny i gorzki. Dopiero przełykając, ‘w odejściu’ – jak mówią smakosze wina – smakujemy najróżniejsze aromaty, które wcześniej mogliśmy rozpoznać zapachem. Ponieważ czekolada jest doskonale zamkniętą kompozycją, wszystkie aromaty ze sobą wymieszane. Dlatego też, należy się skoncentrować na rozpoznawaniu naturalnych aromatów: kwasowości, goryczy, orzechowych, ziemi, dymu, kwiatów. Na pewno potrzeba czasu i cierpliwości, aby rozpoznać i odróżnić tak wiele składników czekolady, no i – drobiazg! – najlepszej gatunkowo czekolady!

» Kategoria: Czekolada, Degustacja » Tagi: bloczek, czekolada, degustowanie, opakowanie, tabliczka

Tort i ciastka

17 stycznia 2013

Tort i ciastka Torty piecze się na urodziny lub inne specjalne okazje, ale można je również serwować na deser. Torty serwuje się zawsze na paterze, czyli długim podstaw ku szklanym, który pięknie komponuje się na stole. W restauracjach stosuje się oczywiście mniejsze talerzyki, czyli deserowe. Torty tak jak inne ciast konsumuje się za pomocą łyżeczek jednak bardziej stosowne jest używanie do tego celu małych widelczyków do ciasta. Ciasto tortowe składa się z biszkoptu, który stanowi jego podstawę i mas. Biszkopt jest bardzo prosty i szybki do przygotowania, należy podzielić go na kila części, aby móc go później przekładać masami. Masa taka to nic innego jak słodki krem. Torty oprócz mas można tez przekładać dżemami oraz konfiturami. Całość tortu pokrywa się jedna masa w zależności, jaki to ma być tort, jeśli czekoladowy zalewa się go masa czekoladową. Na wierzch tortu zawsze stosuje się różnego rodzaju dekoracje w postaci kandyzowanych owoców, bez lub lukrowanych figurek. Do tortów zawsze podaje się kawę lub herbatę.Ciasta są powszechnie lubiane przez wszystkich przez osoby starsze i dzieci, są także często serwowane na deser.. Ciastko jest mieszanka ciasta kruchego, które może być wzbogacone o składniki dodatkowe. Do dodatków stosowanych przy produkcji ciastek zaliczamy rodzynki, orzechy. Ciastka dostarczają organizmowi ludzkiemu duże pokłady energii, ponieważ zawierają węglowodany oprócz tego są bogate w tłuszcze ora substancje smakowe. Większość słodyczy jest wzbogacana o sztuczne preparaty barwiące oraz utrwalające. Ciasta można kupić w sklepie albo wykonać samemu. Domowe ciasta różnią się niestety od kupnych smakiem oraz tym ze znacznie szybciej ulęgają zestarzeniu. Wszystko to za sprawa tego ze nie dodaje się do nich sztucznych substancji utrwalających oraz domowe ciasteczka nie są hermetycznie zamykane tka jak ma to miejsce w przypadku ciastek kupnych. Ciasteczka mogą mieć różna konsystencję, od tych typowo kruchych aż po te miękkie wykonane z masy piernikowej. Ciasta dostarczają dużo węglowodanów, co za tym idzie energii, ale tez mnóstwo kalorii.

» Kategoria: Degustacja, Desery, Gotowanie » Tagi: bal, ciastko, przekąska, smietana, tort, urodziny

Następna strona »

  • Kategorie

  • Strony

  • Wstęp

    Niby nie jest żadną sztuką przyrządzić smaczny rosół, jednak jest kilka tajemnic, które sprawią, że będzie on jeszcze smaczniejszy niż przyrządzany do tej pory. Najsmaczniejszy rosół jest Wedy, gdy będzie ugotowany z kury. Szczytem marzeń jest kura zdobyta na wsi, od krewnych. Gdy wkładamy oczyszczone i umyte mięso do garnka, to podczas zagotowywania na górę wydostaje się białko w postaci piany, która obowiązkowo należy zebrać. Rosół musi być klarowny. Jest sposób, aby ułatwić sobie zadanie zbierania szumowin: wystarczy włożyć mięso do garnka na gotującą się wodę. Białko, zawarte w mięsie od razu zetnie się i nie uwolni.

  • Wpisy

  • Architektura świata

    Nie wolno nigdy dodawać do rosołu liści laurowych, bo nieodwracalnie zmienia on smak tej zupy. Dodajemy również podstawowe jarzyny, jak marchewka, pietruszka, trochę selera oraz por. Dla poprawienia smaku, na kilkanaście minut przed końcem gotowania można dodać całą, przysmażoną na palniku gazowym cebulkę. Dodaje ona niepowtarzalnego smaku tej potrawie. Nie można zapomnieć także o makaronie. Najlepiej, gdy jest długi i cienki, ale nie spaghetti.