Archiwum kategorii 'Czekolada'

Czekolada szlachetna

11 marca 2013

Czekolada szlachetna Gatunek kakao Nacional powstał również w wyniku naturalnych i kierowanych przez człowieka krzyżówek rozmaitych gatunków kakao. Nacional jest najbliżej spokrewnione ze szlachetnym Criollo, ale nie aż tak delikatne i trudne w hodowli jak ono. Jego aromat można określić jako oceny z leciutko kwiatową nutką. Największe uprawy znajdują się w Ameryce Środkowej gł. w Ekwadorze – uwaga! Nie każde kakao pochodzenia ekwadorskiego to cenne Nacional. Ponieważ łączy w sobie szlachetność smaku i aromat Criollo z odpornością Forastero, cieszy się popularnością wśród producentów czekolady. Zainwestowali oni w plantacje i dzięki temu na opakowaniach np. tabliczek czekolady możemy przeczytać nie tylko kraj jej pochodzenia, ale również nazwę konkretnej plantacji i nazwę kompozycji ziaren kakaowych. Plantacje: Los Rios, Esmeraldas, Guayas, Bolivar. Podgatunki: Arriba. Gatunek kakaowca Trnnitario jest rzadki, szlachetny i drogocenny. Jego zbiory kształtują się na wysokości około 20% wszystkich zbiorów ziarna kakaowego na świecie. Jest wyraziste, mocne w smaku i ma szeroki, bogaty aromat. Świadomi jego wielkich wartości, o odnowienie genotypu kakao Trinitario postarali się znani producenci czekolady, przeznaczając na to część swoich zysków. Również i ono jest udaną krzyżówką wrażliwego Criollo i odpornego Forastero. Podgatunki: Sambirano, Rio Caribe, Sur del Lago są również aromatyczne i intensywne w smaku. Producenci czekolady chętnie wyrabiają z niego swoje wyroby, ponieważ fantastycznie nadaje się do produkcji pralinek, czekolady do picia czy kuwertur. Jest coraz częstszym składnikiem czekolad gorzkich, czyli o ponad 60% zawartości kakao. Prażone ziarna kakao z gatunku Tinitario nadają się znakomicie do jedzenia lub jako dodatek do wyrobów czekoladowych: batonów i bloków.

» Kategoria: Czekolada » Tagi: gatunek, krzyżówka, nacional, odmiana, szlachetna

Czekolada – informacje podstawowe

11 marca 2013

Czekolada - informacje podstawowe Czekoladę produkuje się mieszając kakao z masłem kakaowym oraz mlekiem (w proszku). Kakao i masło kakaowe uzyskuje się w długim i skomplikowanym procesie z tego samego ziarna kakaowego. Proces ten rozpoczyna się od zbioru owoców drzew kakaowych. Kakaowiec kwitnie i owocuje jednocześnie, trzeba więc być doświadczonym specjalistą, by wiedzieć, które z owoców nadają się już do zebrania. Z zebranych owoców wydobywa się drogocenne ziarna. Ziarna wykłada się na ziemię, w ciepłym, przewiewnym, osłoniętym od słońca miejscu i poddaje procesowi fermentacji, która trwa od dwóch do trzech dni. Sfermentowane ziarna są suszone, następnie się je i sortuje. Tak przygotowane ziarna plantatorzy sprzedają i wysyłają do kupców lub bezpośrednio do producentów czekolady. Kupno może odbywać się „w ciemno” na światowych giełdach, tylko na podstawie próbek i renomy plantatorów. W fabrykach zaczyna się właściwa obróbka ziaren kakao rozpoczynająca się od ich oczyszczania i odkiełkowania. Tak przygotowane ziarna są mielone. Efektem mielenia jest właśnie kakao w proszku i masło kakaowe. Żeby uzyskać czekoladę – należy je znowu połączyć. Podstawa wyrobów czekoladowych to kakao. Otrzymuje się je z ziaren ukrytych w dużych, owalnych owocach drzewa kakaowych. Naturalnym i jedynym środowiskiem uprawy drzew kakaowych jest las tropikalny. Kakaowiec rośnie w niższych jego partiach, na plantacjach lub – coraz rzadziej – zupełnie dziko. Występuje tylko pomiędzy 18 równoleżnikiem północnym i 15 równoleżnikiem południowym. Na tych terenach opady deszczu są wystarczająco duże i ocenia się je na od 125 a 180 cm. Muszą mieć zawsze ciepło, najniższa temperatura to 18-21°C a najwyższa do 30-32°C. Do zdrowego wzrostu potrzebują także odpowiedniej, bardzo wysokiej wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 70 do 100%. Od zasadzenia ziarna przez dwa lata drzewko rośnie prosto w górę, a kiedy osiągnie wysokość dwóch i pół metra, zaczyna prostopadle wypuszczać gałęzie. W wieku ok. 3 lat, po raz pierwszy zakwita, małymi jasnymi kwiatkami, skupionymi w grupy, znajdujące się tuż przy pniu, co jest jego charakterystycznym znakiem. I tu pojawia się pierwszy problem, ponieważ tylko mniej niż 1,5 % kwiatów zostaje zapylona. Młode drzewko jeszcze nie daje owoców, na które trzeba poczekać jeszcze dwa lata. Kakaowiec owocuje pierwszy raz w wieku czterech lat, stale przy tym kwitnąc. Przez całe swoje długie życie musi być starannie pielony, oczyszczany z insektów, ocieniany i nasłoneczniany, regularnie nawożony. Rosnące dziko kakaowce narażone są na spalenie słońcem, podtopienie, pasożyty i zarazy. Dlatego są, niestety, coraz rzadsze.

» Kategoria: Czekolada » Tagi: czekolada, kakao, mleko, smak, słodkośc

Zatrzymywanie świeżości czekolady

6 marca 2013

Zatrzymywanie świeżości czekolady Aromat, zapach są ulotne, więc jeśli nieopatrznie zostawiamy czekoladę lub kakao nieodpowiednio zamknięte – stracimy je na zawsze. Na dodatek skawali nam się i nasza wspaniała np. pitna czekolada zamieni się w nierozpuszczalną brunatną bryłkę. Pamiętajmy, by wyroby czekoladowe przechowywać w naczyniach szczelnych, suchych i w pokojach (?) o stałej temperaturze: 16 – 18 stopni. Jeśli będzie za ciepło, zacznie się na jej powierzchnię wydobywać masło kakaowe, które po schłodzeniu, pozostawi na powierzchni białawy osad. Wilgoć spowoduje rozpuszczenie się cukru, który skrystalizowany na powierzchni, również pozostawi białawy i nieapetyczny osad. Na szczęście nie popsuje to nam jej smaku! Czekoladę w optymalnych warunkach możemy chomikować nawet przez 3 lata! Najbardziej nadaje się do tego czekolada tzw. deserowa lub z nadzieniem alkoholu. Wiadomo – alkohol konserwuje. Jak kupujemy sobie zapas czekoladek, to spójrzmy na datę ważności do spożycia, a otrzymamy przydatną informację o czasie, jak długo nasz skarb zachowa swoje wyjątkowe smaki i aromaty. Spodziewać się należy, że na dużo dłużej. Co może oznaczać, że ta data przydatności do spożycia nie musi być ściśle przestrzegana.

» Kategoria: Czekolada, Degustacja, Gotowanie » Tagi: aromat, świeżość, ulotność, zamknięcie, zapach, zatrzymać

Potrzeba jedzenia

6 marca 2013

Potrzeba jedzenia Jedzenie to bardzo ważny element życia każdego człowieka, który wraz z wieloma innymi czynnikami czy elementami sprawia, że człowiek może odpowiednio funkcjonować i żyć. Życie każdego oczywiście różni się od siebie, ale to jak kto żyje zależy już zwykle od niego samego. Tak czy inaczej, bez względu na to jakie życie kto prowadzi, każdy musi jeść, bowiem to jedzenie powoduje, że możemy w życiu imać się różnych czynności i cieszyć się jego dogodnościami, korzystając z wszystkiego, na co tylko mamy ochotę bądź możliwości. To właśnie jedzenie powoduje, że nasz organizm jest wyposażony w odpowiednie dla jego prawidłowego funkcjonowania elementy, czy produkty, ale należy dbać szczególnie o to co jemy, żeby dostarczać produkty niezbędne i powodujące zdrowie. Potrzeba jedzenia jest ogromna, nie tylko dlatego, że po prostu chce nam się jeść, jedzenie to niezbędny element życia i bez niego naprawdę ciężko byłoby nam funkcjonować tak, aby móc korzystać z życia w pełni i cieszyć się zdrowiem. O zdrowie jest bowiem najważniejsze. Zdrowie to najważniejszy aspekt naszego życia, który niestety jest niedoceniany. Czasami nawet życie nie jest do końca doceniane, dopiero kiedy istnieje pewne zagrożenie dla naszego życia czy chociażby zdrowia, to orientujemy się, że jeszcze tak wiele przed nami, że tak naprawdę jeszcze wiele chcemy zrobić i tak bardzo chcielibyśmy cofnąć czas. Żeby do takich chwil, niczym z filmu, nie doprowadzić, należy dbać przede wszystkim o swoje zdrowie. Wyznaczniki i elementy, które mają wpływ na nasze zdrowie są naprawdę różne, jednak najbardziej istotne wydaje się być jedzenie. To jedzenie bowiem powoduje, że mamy energię i siłę do tego by czerpać z życia to co najlepsze, zatem powinniśmy dbać o to, aby organizmowi dostarczać jak najlepszej jakości produktów a nie zaśmiecać go niczym podrzędny śmietnik. Organizm nie jest śmietnikiem, a niestety niektórzy z nas dokładnie tak go traktują. Zdrowie nie będzie nam długo służyć jeśli tak będziemy traktowali nasze organizmu i całe nasze ciało, z pewnością da ono o tym znać w dogodnej chwili, a wtedy może być już za późno.

» Kategoria: Czekolada » Tagi: apetyt, człowiek, głód, jedzenie, potrzeba

Następna strona »

  • Kategorie

  • Strony

  • Wstęp

    Niby nie jest żadną sztuką przyrządzić smaczny rosół, jednak jest kilka tajemnic, które sprawią, że będzie on jeszcze smaczniejszy niż przyrządzany do tej pory. Najsmaczniejszy rosół jest Wedy, gdy będzie ugotowany z kury. Szczytem marzeń jest kura zdobyta na wsi, od krewnych. Gdy wkładamy oczyszczone i umyte mięso do garnka, to podczas zagotowywania na górę wydostaje się białko w postaci piany, która obowiązkowo należy zebrać. Rosół musi być klarowny. Jest sposób, aby ułatwić sobie zadanie zbierania szumowin: wystarczy włożyć mięso do garnka na gotującą się wodę. Białko, zawarte w mięsie od razu zetnie się i nie uwolni.

  • Wpisy

  • Architektura świata

    Nie wolno nigdy dodawać do rosołu liści laurowych, bo nieodwracalnie zmienia on smak tej zupy. Dodajemy również podstawowe jarzyny, jak marchewka, pietruszka, trochę selera oraz por. Dla poprawienia smaku, na kilkanaście minut przed końcem gotowania można dodać całą, przysmażoną na palniku gazowym cebulkę. Dodaje ona niepowtarzalnego smaku tej potrawie. Nie można zapomnieć także o makaronie. Najlepiej, gdy jest długi i cienki, ale nie spaghetti.