Wpisy z Marzec, 2013

Pozytywne aspekty czipsów

13 marca 2013

Pozytywne aspekty czipsów Czipsy to bardzo popularne jedzenie, które spotkać można obecnie wszędzie,. Nie jedna reklama pokazuje w bardzo kuszący sposób, że reklamowane przez nie czipsy sprawią naszemu podniebieniu naprawdę ogromną przyjemność, a co za tym idzie będziemy zadowoleni i pełni energii. Jednak jest to bardzo złudne, bowiem czipsy mają wiele wad, szczególnie taka, iż w nadmiarze mogą szkodzić, szczególnie na naszą wagę, powodując nadwagę czy otyłość pojawiającą się w naprawdę zastraszającym tempie. Jednak jedzone z umiarem czipsy mogą mieć również zalety. Czipsy jednak trzeba po prostu jeść ostrożnie, nie można z nimi przesadzać tak samo jak z wszystkim, bowiem jak wiemy nadmiar szkodzi, w każdym tego słowa znaczeniu. Zatem czipsy to przede wszystkim bardzo dobra przekąska na wszelkiego rodzaju spotkania, gdzie znajdują się nasi znajomi oraz bardzo często niemałe ilości alkoholu. Z uwagi na zawartość tłuszczu nie są one złe jeśli chodzi o wyposażenie organizmu w siłę do trawienia alkoholu. Zatem czipsy mogą mieć również zalety. Czipsy to bardzo popularne jedzenie, które spotkać można obecnie wszędzie,. Nie jedna reklama pokazuje w bardzo kuszący sposób, że reklamowane przez nie czipsy sprawią naszemu podniebieniu naprawdę ogromną przyjemność, a co za tym idzie będziemy zadowoleni i pełni energii. Jednak jest to bardzo złudne, bowiem czipsy mają wiele wad, szczególnie taka, iż w nadmiarze mogą szkodzić, szczególnie na naszą wagę, powodując nadwagę czy otyłość pojawiającą się w naprawdę zastraszającym tempie. Jednak jedzone z umiarem czipsy mogą mieć również zalety. Czipsy jednak trzeba po prostu jeść ostrożnie, nie można z nimi przesadzać tak samo jak z wszystkim, bowiem jak wiemy nadmiar szkodzi, w każdym tego słowa znaczeniu. Zatem czipsy to przede wszystkim bardzo dobra przekąska na wszelkiego rodzaju spotkania, gdzie znajdują się nasi znajomi oraz bardzo często niemałe ilości alkoholu. Z uwagi na zawartość tłuszczu nie są one złe jeśli chodzi o wyposażenie organizmu w siłę do trawienia alkoholu. Zatem czipsy mogą mieć również zalety.

» Kategoria: Chipsy » Tagi: aromat, czipsy, efekt, jedzenie, pozytywny, zapach

Gotowanie

12 marca 2013

Gotowanie Czy gotowanie może być naprawdę przyjemne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo łatwa, pod warunkiem, że osoby, jakie lubią gotować się tym zajmują. Praca w kuchni szybko się nudzi gospodynią domowym, jakim nie udało się nigdy zrealizować swoich najbardziej skrytych planów. Jak się okazuje nie każdy ma możliwość uprawiania sztuki kulinarnej w momencie, w jakim tego bardzo chce. Czasami nie pozwala nam na to praca, jednakże trzeba się niekiedy odsunąć od codziennych obowiązków, aby zasmakować wykwintnych dań, jakie są wyczynami naszych rąk. Gotowanie staje się prawdziwą przyjemnością, gdy przygotowujemy kolację dla swojej połówki, a także wtedy, kiedy zdecydowanie wiele czasu poświęcamy na przystrajanie poszczególnych dań. Jak się okazuje gotować nie potrafi każdy. Jedni wolą zdecydowanie odwiedzać wszelakie restauracje, w jakich szukają dań na każdą okazję. Jednak każdy powinien umieć ugotować sobie coś prostego, jakieś danie, które pozwoli im na bycie osobom niezależną od innych. Proste dania nie wymagają specjalnego angażu, a także umiejętności. Z tych korzysta się dokładnie wtedy, kiedy gotuje się na bale, czy przyjęcia. W kuchniach, jakie przedstawianie są w telewizyjnych programach, mamy okazję zobaczyć, że nawet banalnie proste danie, można przygotować w ciekawy sposób, w jakim biorą udział tylko drobne niedrogie dodatki. Cenowo obiady są diametralnie różne. Na jedne wydajemy duże, na inne zdecydowanie mniejsze pieniądze, a wszystko zależne jest od jakości składników i sklepów.

» Kategoria: Gotowanie » Tagi: dania, gotowanie, pieczenie, przyżądzanie, smażenie

Czekolada szlachetna

11 marca 2013

Czekolada szlachetna Gatunek kakao Nacional powstał również w wyniku naturalnych i kierowanych przez człowieka krzyżówek rozmaitych gatunków kakao. Nacional jest najbliżej spokrewnione ze szlachetnym Criollo, ale nie aż tak delikatne i trudne w hodowli jak ono. Jego aromat można określić jako oceny z leciutko kwiatową nutką. Największe uprawy znajdują się w Ameryce Środkowej gł. w Ekwadorze – uwaga! Nie każde kakao pochodzenia ekwadorskiego to cenne Nacional. Ponieważ łączy w sobie szlachetność smaku i aromat Criollo z odpornością Forastero, cieszy się popularnością wśród producentów czekolady. Zainwestowali oni w plantacje i dzięki temu na opakowaniach np. tabliczek czekolady możemy przeczytać nie tylko kraj jej pochodzenia, ale również nazwę konkretnej plantacji i nazwę kompozycji ziaren kakaowych. Plantacje: Los Rios, Esmeraldas, Guayas, Bolivar. Podgatunki: Arriba. Gatunek kakaowca Trnnitario jest rzadki, szlachetny i drogocenny. Jego zbiory kształtują się na wysokości około 20% wszystkich zbiorów ziarna kakaowego na świecie. Jest wyraziste, mocne w smaku i ma szeroki, bogaty aromat. Świadomi jego wielkich wartości, o odnowienie genotypu kakao Trinitario postarali się znani producenci czekolady, przeznaczając na to część swoich zysków. Również i ono jest udaną krzyżówką wrażliwego Criollo i odpornego Forastero. Podgatunki: Sambirano, Rio Caribe, Sur del Lago są również aromatyczne i intensywne w smaku. Producenci czekolady chętnie wyrabiają z niego swoje wyroby, ponieważ fantastycznie nadaje się do produkcji pralinek, czekolady do picia czy kuwertur. Jest coraz częstszym składnikiem czekolad gorzkich, czyli o ponad 60% zawartości kakao. Prażone ziarna kakao z gatunku Tinitario nadają się znakomicie do jedzenia lub jako dodatek do wyrobów czekoladowych: batonów i bloków.

» Kategoria: Czekolada » Tagi: gatunek, krzyżówka, nacional, odmiana, szlachetna

Czekolada – informacje podstawowe

11 marca 2013

Czekolada - informacje podstawowe Czekoladę produkuje się mieszając kakao z masłem kakaowym oraz mlekiem (w proszku). Kakao i masło kakaowe uzyskuje się w długim i skomplikowanym procesie z tego samego ziarna kakaowego. Proces ten rozpoczyna się od zbioru owoców drzew kakaowych. Kakaowiec kwitnie i owocuje jednocześnie, trzeba więc być doświadczonym specjalistą, by wiedzieć, które z owoców nadają się już do zebrania. Z zebranych owoców wydobywa się drogocenne ziarna. Ziarna wykłada się na ziemię, w ciepłym, przewiewnym, osłoniętym od słońca miejscu i poddaje procesowi fermentacji, która trwa od dwóch do trzech dni. Sfermentowane ziarna są suszone, następnie się je i sortuje. Tak przygotowane ziarna plantatorzy sprzedają i wysyłają do kupców lub bezpośrednio do producentów czekolady. Kupno może odbywać się „w ciemno” na światowych giełdach, tylko na podstawie próbek i renomy plantatorów. W fabrykach zaczyna się właściwa obróbka ziaren kakao rozpoczynająca się od ich oczyszczania i odkiełkowania. Tak przygotowane ziarna są mielone. Efektem mielenia jest właśnie kakao w proszku i masło kakaowe. Żeby uzyskać czekoladę – należy je znowu połączyć. Podstawa wyrobów czekoladowych to kakao. Otrzymuje się je z ziaren ukrytych w dużych, owalnych owocach drzewa kakaowych. Naturalnym i jedynym środowiskiem uprawy drzew kakaowych jest las tropikalny. Kakaowiec rośnie w niższych jego partiach, na plantacjach lub – coraz rzadziej – zupełnie dziko. Występuje tylko pomiędzy 18 równoleżnikiem północnym i 15 równoleżnikiem południowym. Na tych terenach opady deszczu są wystarczająco duże i ocenia się je na od 125 a 180 cm. Muszą mieć zawsze ciepło, najniższa temperatura to 18-21°C a najwyższa do 30-32°C. Do zdrowego wzrostu potrzebują także odpowiedniej, bardzo wysokiej wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 70 do 100%. Od zasadzenia ziarna przez dwa lata drzewko rośnie prosto w górę, a kiedy osiągnie wysokość dwóch i pół metra, zaczyna prostopadle wypuszczać gałęzie. W wieku ok. 3 lat, po raz pierwszy zakwita, małymi jasnymi kwiatkami, skupionymi w grupy, znajdujące się tuż przy pniu, co jest jego charakterystycznym znakiem. I tu pojawia się pierwszy problem, ponieważ tylko mniej niż 1,5 % kwiatów zostaje zapylona. Młode drzewko jeszcze nie daje owoców, na które trzeba poczekać jeszcze dwa lata. Kakaowiec owocuje pierwszy raz w wieku czterech lat, stale przy tym kwitnąc. Przez całe swoje długie życie musi być starannie pielony, oczyszczany z insektów, ocieniany i nasłoneczniany, regularnie nawożony. Rosnące dziko kakaowce narażone są na spalenie słońcem, podtopienie, pasożyty i zarazy. Dlatego są, niestety, coraz rzadsze.

» Kategoria: Czekolada » Tagi: czekolada, kakao, mleko, smak, słodkośc

Następna strona »

  • Kategorie

  • Strony

  • Wstęp

    Niby nie jest żadną sztuką przyrządzić smaczny rosół, jednak jest kilka tajemnic, które sprawią, że będzie on jeszcze smaczniejszy niż przyrządzany do tej pory. Najsmaczniejszy rosół jest Wedy, gdy będzie ugotowany z kury. Szczytem marzeń jest kura zdobyta na wsi, od krewnych. Gdy wkładamy oczyszczone i umyte mięso do garnka, to podczas zagotowywania na górę wydostaje się białko w postaci piany, która obowiązkowo należy zebrać. Rosół musi być klarowny. Jest sposób, aby ułatwić sobie zadanie zbierania szumowin: wystarczy włożyć mięso do garnka na gotującą się wodę. Białko, zawarte w mięsie od razu zetnie się i nie uwolni.

  • Wpisy

  • Architektura świata

    Nie wolno nigdy dodawać do rosołu liści laurowych, bo nieodwracalnie zmienia on smak tej zupy. Dodajemy również podstawowe jarzyny, jak marchewka, pietruszka, trochę selera oraz por. Dla poprawienia smaku, na kilkanaście minut przed końcem gotowania można dodać całą, przysmażoną na palniku gazowym cebulkę. Dodaje ona niepowtarzalnego smaku tej potrawie. Nie można zapomnieć także o makaronie. Najlepiej, gdy jest długi i cienki, ale nie spaghetti.