Wpisy z Luty, 2013

Pyszna pizza i gyros

22 lutego 2013

Pyszna pizza i gyros Aby pizza była smaczna, należy piec ją w odpowiednim piecu. Bardzo ważna jest także umiejętność przygotowania dobrego ciasta. W domowych warunkach dużo trudniej jest przygotować dobrą pizzę, chyba, że ktoś zna tajniki przyrządzenia dobrego ciasta. Spodem pizzy jest ciasto drożdżowe. W sklepach dostępne są gotowe spody, na których wystarczy jedynie ułożyć ulubione dodatki i wsadzić do piekarnika. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne robienie drożdżowego ciasta na pizzę, powinniśmy starać się, aby nie było ono za grube po upieczeniu. Aby było ono smaczniejsze, do mąki warto dodać samej przyprawy oregano lub przyprawę do pizzy i trochę soli. Spód ciasta warto posmarować pastą pomidorową, keczupem lub innym sosem, jaki sobie zażyczymy. Jeżeli zdecydujemy się na pieczarki, układamy je na surowo, ale oczyszczone. Dodatki do pizzy dodajemy według własnego upodobania. Jednego jednak nie może zabraknąć w żadnej pizzy: składnikiem tym jest ser. Najlepiej, gdy jest topliwy i po upieczeniu ciągnący. Gyros piecze się na specjalnym, obrotowym ruszcie. Piecze się on od zewnątrz do wewnątrz. Gdy jest gotowe, odkrajane jest specjalnym nożem na niewielkie kawałki. Ponieważ baranina jest drogim mięsem, coraz więcej restauracji stosuje mięso drobiowe. W domowych warunkach również można przyrządzić smaczny gyros, chociaż różni się sporo od przyrządzanego przez fachowców. Wystarczy zakupić odpowiednią ilość filetów z kurczaka, w domu dokładnie go umyć i osuszyć następnie filet trzeba pokroić w dość cienkie paski, aby mógł szybko się usmażyć. Pokrojone mięso wkładamy na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością oleju. Najlepiej, gdy patelnia jest teflonowa, ponieważ mięso nie przywiera do niej i nie pali się tak szybko. Smażące się mięso posypujemy dosyć obficie przyprawą do grosa. Jest ona powszechnie dostępna w sklepach. Smażenie nie zajmie dużo czasu. Maksymalnie będzie to 10 minut. Usmażony gyros wykładamy na talerze. Wyśmienitym dodatkiem są frytki i surówka. Mięso można polać kupionym lub przyrządzonym sosem: może być ostry lub łagodny, w zależności od upodobań.

» Kategoria: Gotowanie, Przystawki » Tagi: gyros, pizza, pizzeria, pub, restauracja, włochy

Czekolada najdoskonalsza

21 lutego 2013

Czekolada najdoskonalsza Najszlachetniejszym gatunkiem drzewa kakaowego jest Criollo. Światowe uprawy można oszacować od 8 do 10 % całej, globalnej uprawy kakao. Criollo jest najszlachetniejszą, aromatyczną odmianą kakao, z którego produkuje się najlepszą gatunkowo czekoladę, bez posmaku kwaskowatości i bez goryczy. Drzewa kakaowe z gatunku Criollo uprawiane są w obszarze Ameryki Środkowej gł. Wenezuela, na Madagaskarze, Karaibach i na Jamajce, dokąd zawieźli je portugalscy kupcy. Są szalenie delikatne, łatwo ulegają chorobom, z których najczęstsza to „Ręka Czarownicy” (czyli usychanie) i pasożytom. Wymagają odpowiedniego nasłonecznienia, gatunkowej gleby, nawodnienia i towarzystwa innych drzew: chlebowca i bananowców. Criollo jest najstarszym gatunkiem drzew, uprawianym już przez Indian Ameryki Łacińskiej, Azteków i Inków. Dzięki wytrwałym i długoletnim wysiłkom światowej organizacji Sprawiedliwego Handlu i wytwórcom czekolady, udało się ocalić od całkowitego wyginięcia ten szlachetny gatunek kakao. Ziarna kakao Criollo uzyskują na światowych giełdach najwyższą, ale uzasadnioną cenę. Podgatunki: Ocumare, Porcelana, Chuao, Guasare. Nazwę Forastero możemy przetłumaczyć jako obcy, ponieważ ten gatunek otrzymano na skutek planowanego działania człowieka i pierwotnie nigdy nie należał do środowiska naturalnego lasów tropikalnych. Zbiory kakao z drzewa kakaowca z gatunku Forastero wynoszą rocznie około od 80 do 90% światowej produkcji kakao Uprawia się je na znacznie większych obszarach niż kakao z gatunku Criollo: w Afryce, głównie w Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie, w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie w Brazylii oraz na terenach Indonezji. Kakao Forastero to najpowszechniejsze i najpopularniejsze kakao na świecie, powstałe w wyniku niezliczonych i kierowanych przez człowieka krzyżówek. Na skutek tych krzyżówek straciło na aromacie i smaku, ale za to zyskało na wytrzymałości i odporności, co było jedynym celem. Tylko niektóre jego odmiany zachowały łagodny i przyjemny aromat oraz swój unikatowy charakter. Drzewa kakaowca z gatunku Forastero są odporniejsze na pasożyty i choroby, znacznie łatwiejsze, bo mniej wymagające w uprawie. Te cechy zadecydowały o jego popularności i niezbyt wygórowanej cenie – jest znacznie tańsze niż Criollo, ale podczas produkcji czekolady wymaga wielu dodatków np. mleka, chemicznych emulgatorów, lecytyny i dłuższej obróbki, które mają na celu pozbawienie go kwaskowatości i nieprzyjemnej goryczy.

» Kategoria: Czekolada » Tagi: criollo, czekolada, doskonała, kakao

Sernik na zimno

16 lutego 2013

Sernik na zimno Jest rodzajem ciasta mrożonego bardzo lubianego. Sernik na zimno kupuje się w sklepie podobnie jak to miało miejsce w przypadku lodów ma on sproszkowana konsystencje i również wymaga dodatku mleka. Proszek należy połączyć z mlekiem a następnie bardzo dokładnie wymieszać, czynność tą wykonuje się do momentu, kiedy masa nie zgęstnieje. Następnie należy wylać ją do formy tka zwanej tortownicy. Tortownica jest to niewielka foremka w kształcie okręgu, którą można regulować. Tak przygotowany sernik należy wstawić do lodówki w celu chłodzenia. Na wierz sernika można stosować przeróżne dodatki takie jak owoce lub galaretkę. Sernik ten jest produktem szybko psującym się, więc należy zjeść go jeszcze tego samego dnia po przygotowaniu. Zaleta tego typu deseru jest jedwabista konsystencja i wyjątkowy smak. Serniki na zimno są deserami serwowanym głównie w letnie dni. Tego typu desery cieszą się powodzeniem na uroczystościach rodzinnych, mogą być podawane bezpośrednio po obiedzie albo dopiero na podwieczorek. Bułka drożdżowa jest najbardziej rozpowszechnionym deserem. Bułki tego typu cieszą się największym powodzeniem w szkołach i przedszkolach. Bułki drożdżowe tak jak miało to miejsce w przypadku pączków, również wykonane są z ciasta drożdżowego. A więc do ich wykonania niezbędny jest rozczyn oraz mąka i jajka. Najlepsze walory smakowe maja jednak bułeczki wykonywane samodzielnie w domu. Są one oczywiście mniejszych rozmiarów, ale to przez to, że wykonywane są naturalnymi składnikami a nie substancjami czysto chemicznymi. Bułki domowe są zdrowsze i smaczniejsze. Po wykonaniu ciasta należy uformować właściwy kształt i rozpocząć nadziewanie. Bułki można nadziewać serem, makiem, jagodami oraz innymi owocami. Gdy mamy do czynienia z pora zimową stosuje się zamienniki owoców w postaci przetworów owocowych. Końcowa fazę stanowi pieczenie bułek, je w przeciwieństwie do pączków piecze się w piekarniku na rumiany kolor. Bułeczki takie są zdrowsze do pączków, ponieważ do ich wypieku nie stosuje się oleju lub tłuszczu zwierzęcego.

» Kategoria: Desery, Gotowanie » Tagi: lodówka, lody, masa, sernik, zamrozić, zimno

  • Kategorie

  • Strony

  • Wstęp

    Niby nie jest żadną sztuką przyrządzić smaczny rosół, jednak jest kilka tajemnic, które sprawią, że będzie on jeszcze smaczniejszy niż przyrządzany do tej pory. Najsmaczniejszy rosół jest Wedy, gdy będzie ugotowany z kury. Szczytem marzeń jest kura zdobyta na wsi, od krewnych. Gdy wkładamy oczyszczone i umyte mięso do garnka, to podczas zagotowywania na górę wydostaje się białko w postaci piany, która obowiązkowo należy zebrać. Rosół musi być klarowny. Jest sposób, aby ułatwić sobie zadanie zbierania szumowin: wystarczy włożyć mięso do garnka na gotującą się wodę. Białko, zawarte w mięsie od razu zetnie się i nie uwolni.

  • Wpisy

  • Architektura świata

    Nie wolno nigdy dodawać do rosołu liści laurowych, bo nieodwracalnie zmienia on smak tej zupy. Dodajemy również podstawowe jarzyny, jak marchewka, pietruszka, trochę selera oraz por. Dla poprawienia smaku, na kilkanaście minut przed końcem gotowania można dodać całą, przysmażoną na palniku gazowym cebulkę. Dodaje ona niepowtarzalnego smaku tej potrawie. Nie można zapomnieć także o makaronie. Najlepiej, gdy jest długi i cienki, ale nie spaghetti.