Wpisy z Styczeń, 2013

Tortilla i bliny

31 stycznia 2013

Tortilla i bliny W Hiszpanii , mając na myśli tortillę, dostajemy omlet w puszystym cieście z pokrojonymi w plastry ziemniakami jak również rybami , czasami mięsem. Istotnym elementem są warzywa i przyprawy. Hiszpańska tortilla ma wiele regionalnych odmian, charakterystycznych dla danego regionu. Dla Meksykanów tortilla to okrągły i płaski placek z mąki pszenicznej bądź kukurydzianej. Tortilla koniecznie należy spożywać ciepłą gdyż na zimno nabiera ona sztywnej konsystencji. Obecnie niektóre sieci barów szybkiej obsługi, sprowadziły tą potrawę do poziomu hamburgera, tymczasem bez wątpienia zasługuje na wyróżnienie. Potrawa jest poywna i godna polecenia każdemu , kto ma już dość jedzenia w fast-foodach. Jest na tyle związana z kulturą Hiszpanii , że została uwieczniona na kartach utworu o Don Kichocie. Tam mamy zamieszczony opis jej chłopskiej odmiany. Robienie tortilliw obecnym kształcie było możliwe dopiero w dobie odkryć geograficznych, gdyż wcześniej nie znano w Europie pszenicy. Wcześniej tortilla była ciastem z mąką , wodą i solą , obywało się też bez żadnych dodatków. Blin to rodzaj naleśnika zrobionego z mąki żytniej bądź gryczanej. Cienki, maksymalna średnica to dziesięć centymetrów. Blin przybrany jest kawałkami ryb , polany masłem bądź podany z bitą śmietaną. Do blinów pasuje doskonale czarny kawior i konfitury. Ryby dobre do blinów to wędzony łosoś , kawałki jesiotra i śledź w marynacie. Danie podawane w czasie ostatków , tu przed Wielkim Postem , związane z tradycjami przedchrześcijańskimi i obchodami równonocy pod koniec marca. Dopiero misjonarze przybywający by głosić nauki zamienili obchody w święto kończące Wielki Post. W Rosji bliny podaje się niemal na każdą okazję , zarówno w czasie styp i innych uroczystości a nawet matkom tuż po porodzie. Okrągły kształt w kształcie koła symbolizuje całość naszego życia. Ta potrawa każdemu , nawet największemu laikowi kulinarnemu kojarzy się z Rosją , jej burzliwą historią i obyczajowością. Każdy kto czytał jakąkolwiek powieść rosyjskiego autora , na pewno zauważył wzmiankę o blinach. Tak już pewnie pozostanie.

» Kategoria: Desery, Gotowanie » Tagi: bliny, ciasto, hiszpania, omlet, tortilla

Sałatka i szarlotka

29 stycznia 2013

Sałatka i szarlotka Sałatka owocowa jak nazwa mówi składa się głownie z owoców. Niewątpliwa zaleta tego typu sałatek jest ich duża zawartość witamin oraz to ze nie posiadają pustych kalorii, czyli nie odkładają się w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowe. Owoce są lekko strawne i powodują ze mamy więcej zapału do pracy, dodają nam witamin. Do sałatki tego typu najlepiej nadają się owoce twarde, które można łatwo rozdrobnić. Sałatka taka bazuje przede wszystkim na bananach, pomarańczach, gruszce. Niewskazany jest jedynie owoc typu kiwi, który szybko z konsystencji stałej przechodzi w płynna. Do sałatki owocowej stosuje się owoce według gustu smakowego. Można do nich dodawać również odrobinę jogurtu naturalnego, który jest również zdrowy, ma on właściwości wiążące, dlatego bez problemu łączy wszystkie składniki ze sobą. Sałatka taka ma wtedy formę jogurtu. Sałatki są niezwykle zdrowe, dlatego można je jadać między posiłkami lub typowo na deser. Zawsze przygotowując ja należy odpowiednio łączyć owoce i je prawidłowo oczyszczać. Jest to rozdaj ciasta kruchego z lodami. Szarlotka z lodami najczęściej pojawia się w karcie menu jako deser. Jak sama nazwa głosi składa się z szarlotki, czyli placuszka i lodów? Szarlotka to inaczej ciasto z jabłkami. Aby ja przygotować należy najpierw upiec spód ciasta, następnie nałożyć na niego masę wykonana z jabłek, do masy takiej dodaje się cynamon. Jest to rodzaj przyprawy, która nadaje odpowiedni smak i aromat jabłkom. Po upieczeniu szarlotki można posypać ją cukrem pudrem, czyli zmielonym cukrem kryształem. Szarlotkę serwuje się na talerzykach deserowych. Cechą charakterystyczna tego deseru są dwie przeciwstawne temperatury, mianowicie szarlotka musi być gorąca a lody są zimne, dlatego trzeba je szybko jeść alby nie roztopiły się. Całość deseru polana jest warstwa bitej śmietany i posypki czekoladowej. Deser tego typu można również przygotować samemu w domu, nie jest to zajęcie pracochłonne. Do jego wykonania można posłużyć się już gotowymi lodami z pojemników lub wykonać je samodzielnie z proszku.

» Kategoria: Desery, Przystawki » Tagi: owocowa, sałatka, szarlotka, warzywna

Wady czipsów

28 stycznia 2013

Wady czipsów Czipsy to jeden z najbardziej popularnych przekąsek, które widzi się praktycznie wszędzie, Czipsy są w każdym niemal sklepie, czipsy są w reklamie, czipsy bierzemy na wycieczki, czipsy kupujemy w kinie i kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Choć czipsy są bardzo dobre i można określić je jako wspaniałą przekąskę, to tak naprawdę mają one bardzo wiele zagrożeń. Czipsy to jedno z największych zagrożeń wywodzących się z ameryki, gdzie pochłaniający je ludzie w większości są otyli. Wszystko jest tworzone dla człowieka, ale człowiek ma rozum dlatego powinien jeść z umiarem. Czipsy nie zaszkodzą gdy jedzone są ostrożnie, natomiast mogą stwarzać ogromne szkody gdy jemy ich nadmiar. Czipsy bowiem są ogromnie tuczące i niezdrowe. Zawartość tłuszczów w czipsach powoduje, że nie nadąży on z rozkładaniem, szczególnie iż jest to tłuszcz człowiekowi niepotrzebny, jeden z tych rodzajów tłuszczów, z którymi organizm radzi sobie naprawdę ciężko. W takim wypadku nadwaga, co najmniej nadwaga murowana, a nasz wygląd nie będzie nikogo zadowalał.

» Kategoria: Chipsy » Tagi: nadwaga, otyłość, wady, wpływy, żołądek, złe

Degustacja czekolady w tabliczkach

27 stycznia 2013

Degustacja czekolady w tabliczkach Do czasów nowożytnych nie znano sposobów produkcji czekolady w tabliczkach. Dopiero w roku 1847 niejaki anglik Joseph Fry wyprodukował pierwszy blok czekoladowy. My możemy rozkoszować się różnorodnością gatunków czekolady w tabliczkach oraz nie przestawać cieszyć się czekoladą pitną. Kiedy tabliczka czekolady jest świeża i odpowiednio przechowywana, to podczas jej łamania rozlega się chrupnięcie, tym głośniejsze im większa zawartości kakao. Tępy ton wskazuje na mniejszą ilość kakao lub na zbyt wysoką temperaturę. Kiedy już przełamiemy tabliczkę czekolady, spójrzmy czy się błyszczy? Jeśli tak – to znak dobrej produkcji i prawidłowego przechowania. Jeśli pokryta jest białym nalotem – to znaczy, że była przechowywana w nieodpowiedniej temperaturze i kryształki cukru „wyszły” na jej powierzchnię. W dotyku powinna być gładka i delikatna jak jedwab. Kolor zależy od zawartości w niej mleka: czekolada tym ciemniejsza, im mniej ma w sobie mleka. Teraz należy odetchnąć jej zapachem, w którym – jak w najlepszych perfumach czy winach – możemy poznać aromaty ziemi, drzew, owoców. Podczas degustacji kawałeczka czekolady rozpoznajemy, jeszcze zanim ją włożymy do ust, zapach orzechów laskowych i przypraw, nuty aromatu ziemi, skór i dymu. Aby wydobyć te poszczególne komponenty aromatów, trzeba kawałek czekolady ocieplić, delikatnie pocierając pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Teraz możemy powąchać… Kawałek czekolady powinniśmy położyć na języku i długo rozpuszczać w ustach. Dopiero po kilku chwilach ukryty aromat, zapachy i smak ujawniają się i rozwijają na pojedyncze, łatwe do zdefiniowania komponenty. Dla poznania pełnej ich gamy, pozwólmy jej pozostać długo w naszych ustach. W ustach możemy rozpoznać tylko smak słony, słodki, kwaśny i gorzki. Dopiero przełykając, ‘w odejściu’ – jak mówią smakosze wina – smakujemy najróżniejsze aromaty, które wcześniej mogliśmy rozpoznać zapachem. Ponieważ czekolada jest doskonale zamkniętą kompozycją, wszystkie aromaty ze sobą wymieszane. Dlatego też, należy się skoncentrować na rozpoznawaniu naturalnych aromatów: kwasowości, goryczy, orzechowych, ziemi, dymu, kwiatów. Na pewno potrzeba czasu i cierpliwości, aby rozpoznać i odróżnić tak wiele składników czekolady, no i – drobiazg! – najlepszej gatunkowo czekolady!

» Kategoria: Czekolada, Degustacja » Tagi: bloczek, czekolada, degustowanie, opakowanie, tabliczka

Następna strona »

  • Kategorie

  • Strony

  • Wstęp

    Niby nie jest żadną sztuką przyrządzić smaczny rosół, jednak jest kilka tajemnic, które sprawią, że będzie on jeszcze smaczniejszy niż przyrządzany do tej pory. Najsmaczniejszy rosół jest Wedy, gdy będzie ugotowany z kury. Szczytem marzeń jest kura zdobyta na wsi, od krewnych. Gdy wkładamy oczyszczone i umyte mięso do garnka, to podczas zagotowywania na górę wydostaje się białko w postaci piany, która obowiązkowo należy zebrać. Rosół musi być klarowny. Jest sposób, aby ułatwić sobie zadanie zbierania szumowin: wystarczy włożyć mięso do garnka na gotującą się wodę. Białko, zawarte w mięsie od razu zetnie się i nie uwolni.

  • Wpisy

  • Architektura świata

    Nie wolno nigdy dodawać do rosołu liści laurowych, bo nieodwracalnie zmienia on smak tej zupy. Dodajemy również podstawowe jarzyny, jak marchewka, pietruszka, trochę selera oraz por. Dla poprawienia smaku, na kilkanaście minut przed końcem gotowania można dodać całą, przysmażoną na palniku gazowym cebulkę. Dodaje ona niepowtarzalnego smaku tej potrawie. Nie można zapomnieć także o makaronie. Najlepiej, gdy jest długi i cienki, ale nie spaghetti.