Wpisy z Listopad, 2012

Naleśniki

29 listopada 2012

Naleśniki Naleśniki jak reszta deserów może być stosowana jako dodatek do dania lub danie zasadnicze, bardzo często są serwowane w postaci obiadu na słodko.Aby przygotować naleśniki niezbędne jest mleko, jajka oraz mąka.. Najpierw należy ubić żółtka z cukrem następnie dodać mleka. Mleka zapewni nam walory smakowe i znacznie zwiększy objętość przygotowywanego ciasta naleśnikowego. Po połączeniu ze sobą wszystkich tych składników należy ubić je do uzyskania jednolitej masy. Następnym krokiem jest smażenie, na rozgrzany olej wylewa się cześć masy naleśnikowej i smaży się ja z obu stron na rumiany kolor. Naleśniki można pić i podawać na różny sposób. Podstawowy to placek, następnie rulon i koperta. Do ostudzonych naleśników można stosować różne dodatki są to między innymi dżemy, konfitury, owoce i bita śmietana. Częstym dodatkiem bywa również ser na słodko. Zaletą tego typu deserów jest możliwość szybkiego przygotowania i łatwego odgrzania. Naleśniki cieszą się szczególnym powodzeniem u dzieci.

» Kategoria: Desery » Tagi: danie, jedzenie, kuchnia, naleśnik, pozywienie, wypieki

Desery

25 listopada 2012

Desery Desery są słodyczami, które najczęściej jemy po obiedzie, czyli głównym posiłku dnia albo na podwieczorek. Desery charakteryzują się tym żem maja zawsze słodki smak. Desery można sporządzać samemu w domu lub korzystać z gotowych już wersji. Desery mogą mieć różną konsystencje od ciekłej po typowo stałą. Ciekłą konsystencję ma na przykład kompot, który najczęściej podawany jest do obiadu w formie płynnej, czyli do picia. Desery mogą występować z przeróżnymi dodatkami, najczęściej stosuje się do nich polewy owocowe, owoce lub bitą śmietanę. Większość deserów jest dostępna w sklepach i alby je uzyskać należy dodać do nich na przykład wodę tak ja ma to miejsce w przypadku galaretki. Desery SA bardzo smaczne, ale jednocześnie bardzo kaloryczne, dlatego należy spożywać je w małych ilościach. Desery składają się w większości z węglowodanów oraz pustych kalorii, nasz organizm nie jest w stanie spalić całości, dlatego kalorie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Zaletą deserów oprócz smaku jest wysoka dawka energetyczna. Galaretki można serwować na każda okazję, alby je przygotować niezbędne są owoce. Owoce należy zalać wodą i gotować aż do momentu ich rozmiękczenia, następnie, aby nadąć galarecie odpowiedniej konsystencji należy posłużyć się substancją chemiczną zwana żelatyna, która sztucznie je zagęści.. Do przyrządzonego wywaru odmierzamy jej niewielka ilość i następnie odstawiamy galaretkę do stężenia. Stężenie jest to proces, w którym galaretka przechodzi od stanu ciekłego w stały, czyli gęstnieje. Po wystudzeniu galaretkę poddaje się schłodzeniu. Proces ten zachodzi w lodówce. Tak gotową galaretkę można podawać w całości lub pokrojoną w kostkę. Dodatkami do galaretki mogą być owoce lub bita śmietana. Dodatki stosuje się na wierzch galaretki lub kładąc je na dno.Aby zaoszczędzić czas można również posłużyć się galaretką gotową, która jest do nabycia w każdym sklepie. Zaleta takich galaretek jest to, że nie tuczą i są szybkie do przygotowania. Jednak kupne są mniej zdrowe, ponieważ zawierają sztuczne barwniki.

» Kategoria: Desery » Tagi: desery, obiad, podwieczorek, smak, słodkośc

Degustacja czekolady

17 listopada 2012

Degustacja czekolady Wyraz degustacja oznacza ‘próbowanie, kosztowanie, określanie jakości produktów spożywczych’ i jest odpowiednikiem francuskiego déguster, czyli ‘próbować wina’ i dégustation. Ciekawostka! Sto lat temu, podczas wpisywania tego słowa do słownika polszczyzny ktoś niechcący zamienił znaczenie z właściwego na ,napawać wstrętem’! Latami funkcjonowało w polszczyźnie to znaczenie określenie degustować – kogo? i czym? W zrozumieniu ‘obrzydzać komuś coś’. To dlatego do dzisiaj o kimś zniechęconym mówimy, że jest zdegustowany…. Ale do rzeczy…..Degustacja czekolady polega na jej ocenie organoleptycznej, czyli wszystkimi pięcioma zmysłami: wzrokiem, węchem, słuchem, dotykiem i smakiem. Tak, tak. Może to zaskakujące, ale i w degustacji uczestniczą wszystkie nasze zmysły! Możemy pokusić się o jej sklasyfikowanie i określenie intensywności jej cech charakterystycznych, ocenę związków zachodzących między nimi. Możemy to zrobić z czysto hedonistycznego punktu widzenia. Prawdziwi smakosze robią to na pusty żołądek. Po czym neutralizują podniebienie. Najlepiej służy do tego woda, herbatka z głogu lub biały chlebek. Spożycie czekolady, od kiedy się pojawiła, jest otoczone aurą wyjątkowości. Do momentu wyprodukowania pierwszej czekolady stanie stałym, czyli w bloku, była spożywana w postaci napoju. Pito go w specjalnych naczyniach, by zachować odpowiednią temperaturę, a na jego powierzchni utworzyć i zachować apetyczną piankę. Można i trzeba powiedzieć, że jej spożycie było i jest celebrowane! Starożytni Majowie i Aztekowie, by uzyskać odpowiednią konsystencję napoju i piankę na jego powierzchni, przelewali go wielokrotnie z dużej wysokości zn naczynia do naczynia. Używali też w tym samym celu specjalnych mieszadełek. Szczątki i naczyń i tych mieszadełek zachowały się do naszych czasów, jak również recepty na przygotowanie napoju bogów, jak nazywano pitną czekoladę. Przypisano czekoladzie właściwości magiczne i wierzono, że w wojownika po spożyciu kakao, wstąpi duch odwagi. Ziarno kakaowe było tak drogie, że na picie czekolady mogli sobie pozwolić tylko królowie i najzamożniejsi obywatele królestwa oraz uczyniono z niego środek płatniczy.

» Kategoria: Czekolada, Degustacja » Tagi: czekoladowy, degustacja, degustation, kosztowanie, próbowanie

  • Kategorie

  • Strony

  • Wstęp

    Niby nie jest żadną sztuką przyrządzić smaczny rosół, jednak jest kilka tajemnic, które sprawią, że będzie on jeszcze smaczniejszy niż przyrządzany do tej pory. Najsmaczniejszy rosół jest Wedy, gdy będzie ugotowany z kury. Szczytem marzeń jest kura zdobyta na wsi, od krewnych. Gdy wkładamy oczyszczone i umyte mięso do garnka, to podczas zagotowywania na górę wydostaje się białko w postaci piany, która obowiązkowo należy zebrać. Rosół musi być klarowny. Jest sposób, aby ułatwić sobie zadanie zbierania szumowin: wystarczy włożyć mięso do garnka na gotującą się wodę. Białko, zawarte w mięsie od razu zetnie się i nie uwolni.

  • Wpisy

  • Architektura świata

    Nie wolno nigdy dodawać do rosołu liści laurowych, bo nieodwracalnie zmienia on smak tej zupy. Dodajemy również podstawowe jarzyny, jak marchewka, pietruszka, trochę selera oraz por. Dla poprawienia smaku, na kilkanaście minut przed końcem gotowania można dodać całą, przysmażoną na palniku gazowym cebulkę. Dodaje ona niepowtarzalnego smaku tej potrawie. Nie można zapomnieć także o makaronie. Najlepiej, gdy jest długi i cienki, ale nie spaghetti.